Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Lekcja czytania literatury i poezji – warsztaty dla klas 7-8

6 października 2021 @ 10:00 - 12:00

Wspólnie z Fundacją Miasto Literatury, w ramach projektu Krakowskie Księgarnie na medal, organizujemy w naszej księgarni warsztaty dla uczniów klas 7-8 pod tytułem „Lekcja czytania literatury i poezji”, na które zaprosiliśmy krakowskie szkoły podstawowe.
Organizacja warsztatów jest finansowana przez Urząd Miasta Krakowa i udział w nich jest bezpłatny.
1. Opis warsztatów. Klasa zostaje podzielona na dwie grupy – każda będzie pracować z animatorem. W połowie warsztatów, grupy wymienią się.
a) Pierwsza część zajęć – „Od poezji konkretnej do memu”.
Uczniowie najpierw zapoznają się z różnymi, graficznymi formami literackimi (od wierszy Stanisława Drożdża w nurcie poezji konkretnej po wyklejanki Wisławy Szymborskiej i memy). Na ich podstawie spróbują stworzyć „wiersz-wycinankę” bazując na materiale słownym i graficznym, który uda im się pozyskać ze współczesnych gazet i czasopism.
b) Druga część zajęć – „Literatura jako lekcja empatii”.
W drugiej części zajęć uczestnicy zetkną się z wartościową literaturą dla młodzieży, która w lekki i niekiedy humorystyczny sposób przybliża tematy trudne (m.in. „Bystrzak” Marie-Aude Murail czy „Ewolucja wg Calpurni Tate” Jacqueline Kelly). Lektura fragmentów powieści będzie się przeplatała z dostosowanymi do wieku uczestników ćwiczeniami pracy w grupie i eksperymentami społecznymi. Uczestnicy zastanowią się nad tym, na jakie cechy zwracają uwagę, gdy pierwszy raz spotykają drugą osobę. Co zachęca ich do rozwinięcia znajomości, a co przed tym powstrzymuje? Czy zawsze te „pierwsze wrażenia” i kategorie, za pomocą których oceniamy ludzi, są adekwatne? Aktywizujące formy sprawią, że uczniowie podejdą do tematu w sposób otwarty i sami będą mogli wyprowadzać wnioski dotyczące relacji między literaturą a życiem społecznym.

Szczegóły

Data:
6 października 2021
Czas:
10:00 - 12:00
Strona internetowa:
https://fb.me/e/1NjYUKQWr