Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Podhale. Wszystko na sprzedaż”. Spotkanie z Aleksandrem Gurgulem

17 października 2022 @ 18:00 - 20:00

Aleksander Gurgul (autor książki) oraz Magdalena Zych (Muzeum Etnograficzne w Krakowie) porozmawiają o Podhalu, patodeweloperce, kiczu i pułapkach kapitalizmu w które wpadają zarówno lokalsi jak i odwiedzający Tatry turyści.
Zakopane – niegdyś tygiel artystyczny, dziś „Las Vegas Podhala”. I choć mieszkańcy nie ustają w walce o kształt swojego miasta, wciąż przegrywają z właścicielami firm i inwestorami, którym zależy głównie na pomnażaniu majątku dzięki masowej turystyce.
Aleksander Gurgul przygląda się więc podhalańskiej patodeweloperce, przytacza litanię haseł reklamowych z zakopianki, zwanej przez internautów billboardzianką, rozlicza kierowców lokalnych busów i opisuje największe zaniedbania wynikające z ignorancji zarówno władz, jak i turystów. Nie boi się też trudnych tematów – pisze o przemocy domowej i wykorzystywaniu zwierząt.
Jego książka to opowieść o polskim kapitalizmie i jego pułapkach oraz reportaż o jednym z najliczniej odwiedzanych regionów w Polsce, w którym wszystko jest na sprzedaż. Wystarczy dodać parzenicę.
—-
Aleksander Gurgul – absolwent dziennikarstwa, amerykanistyki i latynoamerykanistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszkał w Stambule w ramach stypendium Erasmus i w Nowym Jorku, gdzie odbył staż w Konsulacie Generalnym RP. Od 2014 roku związany z „Gazetą Wyborczą”, gdzie od 2021 roku kieruje zespołem „Klimat i środowisko”. Publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Magazynie Miasta” i „Autoportrecie”.
—-
Magdalena Zych – Kustoszka Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie od 2009 roku m. in. koordynuje muzealne projekty badawcze.
Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016), Fundacji Pro Helvetia (2013). W IEiAK UJ przygotowuje pracę doktorską o współczesnych muzealnych kolekcjach etnograficznych w oparciu o badania praktyk muzeów etnograficznych w Europie. Publikuje m. in. w kwartalnikach „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” oraz „Autoportret”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem
państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Nazwa zadania: „O książkach szerzej”.

Szczegóły

Data:
17 października 2022
Czas:
18:00 - 20:00