Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Pomoc dla Ukrainy

1 marca @ 00:00 - 31 grudnia @ 00:00

Poniżej prezentujemy spis różnorodnych materiałów dla dzieci i młodzieży ukraińskiej. Listę stworzyliśmy w oparciu o materiały zebrane na stronie mamyprojekt.pl/ukraina, https://cupofpolish.org/darmowe-materialy-do-nauki-jezyka-polskiego-jako-obcego/ i będziemy ją systematycznie rozszerzać.

 

  1. Materiały do nauki języka
  • Anna Budziak przygotowała rozmówki skupione na słownictwie potrzebnym w rozmowach z dziećmi. Znak ` oznacza miękkość a wytłuszczenie – akcent. LINK DO POBRANIA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Bajki i filmy

Jeśli chcesz znaleźć bajki po ukraińsku w YouTube uważaj, są tam nieodpowiednie treści dotyczące wojny. My sprawdziliśmy: kanał ze spokojnymi bajkami, Kamyczek dla młodszych dzieci. Nie zostawiajcie dzieci bez kontroli – zdarzają się tam nieodpowiednie treści dotyczące wojny.

Dla grup mieszanych językowo (i wiekowo) polecamy lekkie bajki bez dźwięku, np: Pat i Mat, czyli popularni „Sąsiedzi”, Różowa Pantera, krótkometrażowe filmy Pixar albo prześmieszne animacje o maleńkich zwierzątkach Minuscule.

  1. Zabawy plastyczne, kolorowanki

 

 

  • Glina to seria materiałów do pracy z dziećmi od 2 do 13 lat na temat Ukrainy. Dużo pięknie ilustrowanych materiałów, gorąco polecamy! (ZOBACZ TŁUMACZENIE), (ZOBACZ ORYGINAŁ).

 

  • Fantastyczne karty pracy znajdziecie na com.ua, są podzielone na kategorie tematyczne i wiekowe, znajdziecie tu na przykład całą serię kart o emocjach (ZOBACZ PO POLSKU). Materiały dostępne bezpłatnie po założeniu konta i zalogowaniu.

 

 

3. Darmowe książki

4. Audiobooki

Rozmawiajmy

Portal Miasto Pociech przygotował bazę materiałów edukacyjnych z myślą o ukraińskich uczniach w polskiej szkole (ZOBACZ). Znajdziecie tam podręcznik do nauki języka polskiego specjalnie wydany dla dzieci z Ukrainy a także rozmówki, karty pracy czy poradnik dla nauczycieli.

Polecane bazy

Valentyna Vzdulska na swoim FB poleca wiele świetnych rzeczy, ZOBACZ (tekst po ukraińsku, ale FB proponuje tlumaczenie, przewiń na dół wpisu). Znajdziecie tam m.in. audiobooki czytane przez ukraińskie gwiazdy albo książki wydawnictwa PORANEK dla dzieci w różnym wieku (oba bez logowania).

Polak Mały, audycja dla dzieci przygotowała bogatą bazę polsko-ukraińskich materiałów dla dzieci (ZOBACZ), są tu zarówno książki jak i bajki czy audiobooki.

 

5. Ми відкриваємо для вас скарбницю казок „Storytel Original” – 
чарівних історій, які ви вже знаєте та любите. Запрошуємо
вас у захоплюючий світ казки.

Зручно вмостіться та послухайте!

МИ ЗАПИСАЛИ ЦІ КАЗКИ СПЕЦІАЛЬНО ДЛЯ ТЕБЕ!

Зручно вмостись, закрий очі та насолоджуйся магічною історією.

  • вибери історію для себе
  • відтвори її на будь-якому пристрої
  • насолоджуйся магією казкових історій без обмежень

https://kazkowyjswit.pl/

 

6. W Punkcie informacyjnym dla Obcokrajowca w Krakowie są dostępne ukraińsko-polskie rozmówki dla uchodźców z Ukrainy. Stworzone przez pracowników Punktu informacyjnego rozmówki ukraińsko-polskie można odebrać na Daszyńskiego 22. Można też zwracać się do Punktu, jeśli ktoś potrzebuje większej ilości. Słowniczki też można pobrać z naszej strony.

Інформаційний пункт для іноземця пропонує українсько-польський розмовник для біженців з України.

Українсько-польські розмовники, створені працівниками Інформаційного бюро, можна забрати за адресою Daszyńskiego 22. Ви також можете звернутися до Пункту, якщо комусь потрібно більше. Словники також можна завантажити у PDF-версії.

https://otwarty.krakow.pl/aktualnosci/257862,2192,komunikat,rozmowki_dla_uchodzcow_z_ukrainy__en_ua_ru_.html

Szczegóły

Start:
1 marca @ 00:00
Koniec:
31 grudnia @ 00:00