Historia
Główna Księgarnia Naukowa przy ul. Podwale 6 w Krakowie jest bezpośrednią kontynuatorką istniejącej dokładnie w tym samym miejscu księgarni „Nauka i Sztuka”. Do dziś zachowała zresztą swój naukowy charakter, a dziś to 2 księgarnie o odmiennym profilu, mające w swojej ofercie książki naukowe. W pierwszym lokalu, znajdującym się bliżej Teatru Bagatela od 1936 r. sprzedawane są książki o charakterze akademickim – znajdą tu Państwa takie działy jak nauki społeczne, prawo, medycynę, technikę i informatykę, historię, ekonomię oraz bogaty dział literacki. W drugim lokalu, 30m dalej znajdują się podręczniki szkolne, językowe oraz bogaty dział beletrystyki w obcych językach, a także bardzo popularny wśród klientów dział papierniczy i kreatywny.
GKN obecnie największą niezależną (nie-sieciową) księgarnią w Polsce, która oferuje łącznie ok. 50.000 tytułów i ponad 110.000 tytułów w księgarni internetowej e[{siegarnia.pl. Na co dzień prawie 35 osób dba o to, by księgozbiór pozostawał ciekawy i wychodził na przeciw oczekiwaniom klientów – są to księgarki i księgarzy, magazynierzy, sprzedawcy papierniczy, dział kadrowy i księgowy oraz dział obsługi zamówień firmowych i bibliotecznych. Znawstwo i kompetencja naszych księgarzy buduje od pokoleń wizerunek GKN miejsca ważnego na mapie krakowskich księgarń.
Dwukrotnie zajmowaliśmy miejsce na podium w Plebiscycie na Księgarnie Roku organizowanym Krakowskie Biuro Festiwalowe – w 2018 zajmując miejsce 1, a w 2019 miejsce 3.
Ponadto od 2016 roku bierzemy udział w programie realizowanym wspólnie z Fundacją Miasto Literatury – Krakowskie księgarnie na Medal, który to jest finansowany przez Urząd Miasta Krakowa.
W ramach tego programu realizowaliśmy koncerty dla dzieci, warsztaty i spotkania dla naszych klientów.
Również od 2016 roku korzystamy ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizując autorskie programy wspomagające rozwój czytelnictwa Partnerstwo dla książki – programy dedykowane dla
krakowskich przedszkoli – 2016, 2017; – programy dla klas pierwszych szkół podstawowych – 2017, 2018 – oraz dla klas starszych – 2019.
Co roku bierzemy udział w Weekendzie Księgarń Kameralnych oraz w Nocy księgarń. W 2020 roku koncert zespołu Czereśnie, który zorganizowaliśmy online był wydarzeniem otwierającym cały cykl 3 dniowego świętowania Nocy Księgarń.
Uczestniczymy w akcji Spacerem wokół szopek – odbywającej się w grudniu w Krakowie, a prezentującej na witrynach krakowskie szopki.
Organizujemy liczne warsztaty plastyczne dla dzieci. Udostępniamy przestrzeń do nagrań programów o książkach (np. wywiady Marcina Wilka), do spotkań autorskich (projekt #opartenafaktach, w ramach którego tylko w 2019 4x odbyły się u nas tłumne spotkania), do koncertów (koncerty dla dzieci krakowskiego zespołu Czereśnie – w okolicach dnia dziecka 2018 i 2019, na podwórku przed księgarnią oraz koncerty i melorecytacje zespołu Kirszenbaum), do spotkań z bibliotekarzami, do warsztatów lalkarskich dla dorosłych, wspólnie z Fundacją Burza Mózgów oraz wiele, wiele innych.
Współpracujemy z Teatrem Starym i Teatrem Groteska. Przyjaźnimy się i wspieramy z innymi krakowskimi księgarniami, wspólnie z Krakowskim Biurem Festiwalowym budując społeczność księgarską w Mieście Literatury Unesco, jakim jest Kraków.